Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

09 Eyl 2009 12:38

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Başlıklar: 18027

ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ BİLİNİYOR MU?
İlkokula başladığımızda ulu önderimizle ilgili ilk öğrendiklerimiz; annesinin adının Zübeyde Hanım, babasının Ali Rıza Efendi olduğu, 1881’de Selanik’te doğduğu ve 10 Kasım 1938’de saat 9’u 5 geçe Dolmabahçe Sarayı’nda gözlerini kapadığıdır. Hayatımız boyunca da bu bilginin üzerine fazla bir şey ilave edilmez. Aslında yukarıdaki bilgide bir eksiklik vardır ama nedendir bilmem pek sorgulanmaz. Ölüm tarihinin günü, ayı ve yılı bilinmesine rağmen; doğu günü, ayı ve yılı net belirtilmez. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfus cüzdanına ait resimlerde sadece doğum yılını görmüş ve pek de bu konuyu merak etmemişizdir. Konu araştırıldığında, biraz olsun aydınlığa kavuşur.
Cumhuriyetin ilanından sonraki yıllarda İngiltere’de yayınlanan bir ansiklopedi, Mustafa Kemal Paşa’nın biyografisi ve özellikle doğum gününün bildirilmesini ister. Atatürk bir süre düşünür, fakat bunu kesin bilmediğini söyler. Ancak, annesinden işittiğine göre, bir bahar mevsiminde doğmuş olduğunu hatırlar. Ay ve gün için de “Bu bir 19 Mayıs günü niçin olmasın” der…
Aydın ili Halkevi’nin, tarih, dil, edebiyat komitesi bir (Gazi Günü) kabul etmek ister. Bu nedenle Atatürk’ün doğum gününü soran öğretmene Mustafa Kemal der ki:
“—Bana onu sormayınız… Kesin olarak doğum günümü bilmiyorum!… Ama siz (Gazi Günü) için, Samsun’a çıktığım günü yazabilirsiniz!…”
Bir gün gelmiş; bu doğum tarihi belirsizliğine Zübeyde Hanım’ın oğlu da karışmak zorunda kalmıştır. Mustafa’nın doğum günü, ay ve hatta yılı kesin olarak belirtilmemiştir. O devirde Müslümanlar arasında ve aile içinde doğan çocuğun, doğumunu aile başkanı evde bulunan Kur’an’ın boş bir yaprağına veya o zamanki evlerin demirbaş kitaplarından olan Ahmediye ve Muhammediye ciltlerinin bir kenarına not etme alışkanlığı vardı. Yaşlı anne Zübeyde Hanım, bu konu da sorulan soruları şöyle cevaplar:
“… Ali Rıza Efendi, Mustafa’nın doğumunu evimizdeki iki Kur’an-ı Kerim’den birine yazmıştı. Rahmetli olunca, başucunda yalnız bir Kur’an-ı Kerim vardı. Onda da hiçbir yazı yoktu. Belki de kayıtlı olan Kelam-ı Kadim’i, devam ettiği camideki hafızlardan birine hediye etmiş olacak.
O zamanki Hamidiye kağıtlarına gün ve ay yazılmaz, yalnız yıl yazılırdı. Ben oğlum Mustafa’yı Erbain soğukları (*) devam ederken doğurdum. Bu doğum benim hatırımda kaldığına göre 23 Kanunuevvel 1296 tarihine denk düşmektedir…”
Zübeyde Hanım’ın açıklamasına göre bu tarih 23 Aralık 1880’dir. 1917’de çıkarılan kanundaki 13 günlük fark eklenirse bulunan 4 Ocak 1881 tarihi kanıtlanır. Ansiklopedi; Mustafa (Kemal)in doğum yılını 1881 olarak yazar. Yanılgıya yer vermemek için doğum ay ve günü yazılmaz…
Kanıtlanan en yakın bilgi, Atatürk’ün doğum günü (1881 1 Ocak ile 12 Mart ) arasındaki bir günde dünyaya gelerek yaşama gözlerini açtığıdır.(**)
(*) ERBAİN SOĞUKLARI: Sözlükte verilen bilgi; “ Erbain fırtınası, 22 Aralık’tan 31 Ocak’a kadar süren, kırk günlük, kışın en soğuk günlerinde esen şiddetli rüzgarlar için kullanılan addır.”
(**)ATATÜRK 1 Vatan ve Hürriyet, Derleyen: Muhterem ERENLİ, Atatürk’ün “100. Doğum Yılı” nedeniyle Yapı ve Kredi Bankasınca hazırlanmıştır.
Emine AVCI DEMİREL
01.01.2009 /Perşembe
alıntı

Başa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz