Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

08 Tem 2011 09:50

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Başlıklar: 18027

Evde Beslenen Evcil Hayvanlar Astım Hastalarına Zarar Veriyor
Evde beslenen kedi, köpek, muhabbet kuşu, tavşan ve hamster gibi evcil hayvanların, astım hastalarının bir kısmını olumsuz etkilediği belirtildi.
Resim
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, astım hastalığının tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen ve tahmin edilenden daha ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydetti.

Astım hastalarının bir kısmının ise evcil hayvanlara karşı alerji olduğuna dikkati çeken Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm tüylü hayvanlar alerjiye neden olabilir. Evlerde beslenen kedi, köpek, muhabbet kuşu, tavşan ve hamster gibi evcil hayvanlar bazı astım hastalarını olumsuz etkiliyor. Bu hastaların tedavisi sırasında evcil hayvanların evden tamamen uzaklaştırılması ve evcil hayvanı olanlarla da temas ettirilmemesi gerekir. Çünkü alerjisi olan hastalarda evcil hayvanlar astımı tetikliyor. Evde alerjisi olan bir kişi varsa, hayvanların evden uzak tutulması en doğru davranıştır. Eğer hayvan beslenecekse de sık yıkanmalı ve yatak odasına sokulmamalı. Ayrıca evde halı ve kumaş kaplı mobilyaların azaltılmalı. Kedi ve köpek alerjenleri giysiler ile taşınabildiğinden hayvanlarla temas sonrası kıyafetler mutlaka değiştirilmeli."

Başa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: