Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

17 Ağu 2009 15:51

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Kas 2008 15:55
Başlıklar: 18027
Mesajlar: 18974
Çevrimdışı

Güney Afrika HakkındaDİL
Güney Afrika’nın 11 resmi dili var: İngilizce, Afrikaan (Güney Afrika’da konuşulan Hollanda lehçesi), Ndeb-le, Kuzey Sotho, Güney Sotho, Swoti, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa ve Zulu. Bu dillerin en yaygını İngilizce. Yol işaretleri ve diğer önemli işaretler İngilizce ve Afrikaan dillerinde. Güney Afrika ingilizcesi çoğunlukla Afrikaan dilinden ve diğer Afrika dillerinden etkilenmiş. Bu yüzden Güney Afrikalıların konuştuğu Ingilizceyi ilk başta anlamak biraz zor gelebilir. Güney Afrika’da nüfusun yüzde 80′i Hıristiyan,. Geri kalan %20′nin içinde Hindular, Müslümanlar, Yahudiler ve herhangi bir dine bağlı olmayanlar bulunuyor. Ülkede, ibadet özgürlüğü Anayasa güvencesi altında.
ALIŞVERİŞ
Özellikle Johannesburg’da alışveriş yaparken çok seçici olmanızda yarar var. İthal kıyafetler çok pahalı, yerli versiyonlarıysa kalitesiz olabiliyor. Geleneksel Afrika el sanatları güzel bir armağan olabilir. Zulu sepetleri, Ndebele boncuklu önlükleri, Batı Afrika maskeleri, Mali kumaşları satın alınabilecek yöresel eşyalar. Fakat bunların ucuz taklitlerine karşı uyanık olmak gerekiyor. Güney Afrika’nın şarapları da çok güzel ve ucuz. Fabrikalarından 6 R’ye bile şarap almak mümkün. Marketlerdeyse aynı şarap 12-15 R.
GEZİLECEK YERLER
Cape Town Dünyanın en güzel şehirlerinden biri.
Ümit Burnu Üzüm bağları (üzüm bağlarında şarap tadabilir ve çok lezzetli yemeklere yiyebilirsiniz). Stellenbosch kasabası ve Franschhoek köyü de ülkenin en güzel yerlerinden.
Jeffrey’s Körfezi Dünyada en iyi sörf yapılabilecek yer. Tsitsikamma Milli Parkı Olağanüstü güzellikte. Bu parkta çok ünlü yürüyüş parkurları var. Durban Güney Afrika’nın plaj cenneti, özellikle yazın çok hareketli ve Güney Afrika’nın en farklı şehri… Darkensberg Bölgesi Lesotho sınırında milli parklar ve ve doğa koruma alanları silsilesi. Zulu Bölgesi Özellikle Hluhluvve/ Umfolozi Milli Parkları ve St Lucia, Zulu kültürünün en canlı olduğu yer. Kruger Dünyanın belki de en iyi milli parkı.Johannesburg Yüksek suç oranıyla kötü şöhretli, fakat aynı zamanda da Güney Afrika’nın en zengin ve önemli şehri.Sun City Korkunç fiyatları ve inanılmaz eğlence dünyasıyla görülmeye değer yerlerden. Pilansberg Milli ParkıDiğer milli parklardaki fiyatları karşılayamayanlar için Pilansberg iyi bir seçenek.Kalahari Çölü Kendine özgü bir nitelik taşıyor ve buradaki Gemsbok Milli Parkı’nda Kalahari Aslanı’nı görme şansınız var. Güney Afrika’nın vahşi çiçeklerini görmek için Namaqualand Böl-gesi’ne giderseniz burası sizi dramatik manzaraları ve kendine has güzellikte kıyılarıyla da vuracak.
UYARILAR
YANKESİCİLİK
Özellikle Johannesburg’da gece ya da gündüz ayırımı olmaksızın yankesicilik ciddi bir problem. Hiçbir zaman kaybetmeyi göze almadığınız şeyleri yanınızda taşımayın. Soyulma ihtimaline karşılık her zaman yanınızda biraz para bulunsun. Üzerinizde hiç para bulunmaması çok daha tehlikeli sonuçlar yaratacaktır. Turist olduğunuzu açığa vuran giysiler giymeyin. Tenha yerlere tek başınıza gitmeyin ve ayrıca kaybolsanız bile bunu belli etmeyin. Johannesburg’un en tehlikeli mahallesi Hillbrov/, buradan özellikle kaçınmanız sizin lehinize olacaktır.
SAĞLIK
Güney Afrika’da sıtma ülkenin doğu bölümünde hâlen ciddi bir problem. Yine ülkenin doğu bölümünde, kana giren bir asalağın meydana getirdiği “bilharzia” adlı bir hastalığa rastlanıyor. Bu hastalıktan sakınmak için öncelikle güvenli olduğundan emin olamadığınız suları kesinlikle içmemeniz ve yine güvenliğinden emin olmadığnız herhangi bir yerde yüzmemeniz gerekiyor.


Başa Dön Başa Dön
 
 

#

17 Ağu 2009 15:52

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Kas 2008 15:55
Başlıklar: 18027
Mesajlar: 18974
Çevrimdışı

G. AFRİKA GUIDE
Afrika kıtasının en güneyinde bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti 1 milyon 233 bin 404 kilometre karelik bir alana sahip ve 9 idari bölümden oluşuyor. 38 milyonluk nüfusun 29 milyonu siyah, 5 milyonu beyaz, 3 milyonu melez ve 1 milyonu Hint kökenli. Ülkedeki siyahlar arasında en büyük grup 7 milyonluk nüfusla Zulu-lar. Zululan 6 milyon nüfusla Xhosa-lar izliyor. Geri kalan siyahların büyük bölümü çeşitli Sotho kabilelerine ve diğer kabilelere mensup. Beyazların %60′ı Afrikaner (Hollanda kökenli), geri kalan %40′ın büyük bölümü de İngiliz asıllı.
Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti bütün kıtadaki elektriğin yarısını, endüstri ürünlerinin yüzde 40′ını ve madenlerin yüzde 45′ini üretiyor. Ayrıca Afrika’nın en büyük tarım ürünü ihracatçısı ve dünyanın en önemli altın ve elmas üreticisi. Ama bu ülkenin zenginliği, ırk ayırımı politikası sona ermiş olsa da hâlen beyazlarla siyahlar arasında adaletli paylaşılamıyor. Türkiye’yle Güney Afrika Cumhuriyeti arasında saat farkı bulunmuyor.
CAPE TOWN
Cape Town, Güney Afrika Cumhuri-yeti’nin yasama başkenti ve Cape yönetim bölgesinin merkezi. Ülkenin güneybatısında Ümit Burnu’na yaklaşık 40 km mesafede bulunan Cape Town, dünyanın en güzel ve Afrika’nın da en güvenli şehirlerinden biri. Ayrıca Cape Town, ülkede en hareketli gece yaşamını ve en güzel yemekleri bulabileceğiniz şehir. JOHANNESBURG Bu büyük endüstri şehri dünyanın en zengin altın madeni bölgesinde bulunduğundan, Güney Afrika’nın ekonomik merkezi durumunda. Johan-nesburg, denizden 1740 metre yükseklikte bulunuyor. DURBAN
Bir liman şehri olan Durban, Kwa-zulu-Natal eyaletinin kuzeydoğusunda, Johannesburg’un 600 kilometre
Golden Mile tatil cenneti Durban’ın tüm eğlencelerinin biraraya geldiği yer.
Yerli kadınlar cildi temizleyen maskeyle dolaşabiliyo
güneyinde bulunuyor. Güney Afrika’nın üçüncü büyük şehri ve ticaret merkezi. Yılın her ayı ılık havasıyla Durban bir güneş, kum ve alışveriş cenneti.
PRETORIA
Güney Afrika’nın yönetim merkezi olan Pretoria tipik bir Batı şehri görünümünde. Daha çok resmi işi olanların uğradığı bir kent. Şehrin caddeleri iki tarafta uzanan jakaranda ağaçlarıyla ünlü.
SUN CITY
Sun City, Güney Afrika’nın eğlence merkezi. Burada kumarhaneler, golf sahaları, yüzme havuzları, sinemalar ve restoranlar bulunuyor. Ülkedeki en geniş spor ve eğlence olanakları da bu şehirde. KRUGER MİLLİ PARKI Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda Zimbabwe, Mozambik ve Swaziland’in çevrelediği alanda bulunan dünyanın en büyük ve en eski doğal yaşam parkı. Bugünkü alanı 2 milyon hektarı buluyor. Burada en çok ilgi çeken hayvanlar “Beş Büyükler” olarak bilinen aslan, leopar, fil, yaban sığırı ve gergedan. Beş büyüklerin yanında zürafa, su aygırı, zebra, çita gibi birçok hayvanı bu parkta doğal ortamlarında izlemek mümkün. Parkta 137 memeli, 100 sürüngen ve 500 kuş türü bulunuyor. Parka giriş noktaları Skukuza ve Nelspruit’te.
İKLİM
Güney Afrika’nın yıl boyunca ılıman bir iklimi var. Kışlar, Cape ve Na-tal’daki dağlarda kar olmasına rağmen, genellikle ılık. Güney Afrika ekvatorun güneyinde yer aldığından mevsimler kuzey yarımküredekinin tam tersi. Burada kış haziran-ağustos aylarında, yaz ise aralık-şubat ayla
rında yaşanıyor. En sıcak aylar ocak ve şubat. Bu aylarda ortalama sıcaklık 21 derece civarında. Kasım ve aralık yılın en rüzgârlı ayları. Ortalama sıcaklığın 13 derece olduğu haziran ve temmuz ayları bol yağışlı. Hava gün boyu sıcak ve nemli ama akşamları oldukça soğuk olabiliyor. Yazlık kıyafetlerin yanında, bir kazak veya ceketin de yedekte bulunması gerekiyor. Kasım ve mart ayları arasında şiddetli Afrika güneşine karşı yanınıza güneş sütü, güneş gözlüğü, şapka ve öğleden sonra yağacak olası bir yağmura karşı da şemsiye alın.
PARA-KREDI KARTI
Güney Afrika’nın para birimi Rand, kısaca “R” olarak yazılıyor. 1 R 100 cent’e bölünüyor. 1 Amerikan Doları 4.95 R’ye eşit. Dövizleri bankalarda “Rand” a çevirmek, bu işi döviz bürolarında yapmaktan daha kârlı. Bankaların çoğu döviz bozma işlemlerinde %1 oranında bir komisyon alıyor. Güney Afrika’da Visa, Mastercard, American Express ve Diners Club kredi kartları kullanılabilir. Kırsal alanlarda ve küçük yerleşim merkezlerinde kredi kartı yaygın değil. Otomatik para çekme makinaları ülkedeki pek çok banka şubesinde bulunuyor.


Başa Dön Başa Dön
 
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  
cron

Site haritası

guzel ilahiler | driver | parti organizasyon, parti makanlari | medyum, fal bak