Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

01 Oca 2011 02:07

Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 04 Ara 2008 14:12
Başlıklar: 3907
Mesajlar: 3914
Konum: AnKaRa
Çevrimdışı

HİDROLİK VALFLER

Resim

Hidrolik sistemlerde en önemli elemanlardan biriside valflerdir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber valflerde gelişme göstermiş ve programlanabilen, uzaktan kumanda edilebilen oransal valfler üretilmeye başlanmıştır. El değmeden bir sistemin çalışmasına olanak sağlayan bu valflere uçaklarda ve robotik sistemler örnek gösterilebilir.


GÖREVLERİ

Resim

Hidrolik valfler; bir sistemde sıvının yönünü, basıncını ve debisini kontrol eden devre elemanlarıdır. Sisteme gönderilen basınç oranını ayarlayan, hidrolik sıvıya yön veren, hidrolik sıvının yolunu açıp kapatan, gerektiğinde sıvıyı tanka gönderme işlemini yapan valflerdir. Hidrolik bir sistemde silindirin istenilen yönde çalışmasını sağlayan, hidrolik motorun istenilen yönde dönüşünü kontrol eden yine valflerdir. (Valfin diğer bir ismi ventildir.)
ÇEŞİTLERİ

Temel olarak 4 tane hidrolik valf çeşiti vardır

Resim

1.Akış kontrol valfleri ; Hidrolik sistemde debi miktarını ayarlamak için kullanılan valf çeşididir. Hidrolik silindirin hızını, hidrolik motorun devir sayısını ayarlamak için kullanılır. Mevcut olan basıncı düşürür, dolayısıyla yüksek oranda ısı açığa çıkar. Bir nevi hız ayar valfi de denilebilir. Bir kesitten geçen hidrolik sıvıyı azaltır. Yani bulunduğu yerden geçen hidrolik sıvı miktarını azaltır veya artırır.

Resim

2.Çekvalfler ; Hidrolik sıvı akışının tek yönde olmasını sağlayan, sızdırmaz, tek yöne akış sağlayan valf çeşididir. Çekvalf den gecen sıvı bir daha geri dönemez. Ayrıca çıkış basıncı giriş basıncından yüksek olursa valf otomatik olarak kapanır ve akışı keser. tek yöne geçiş yada geri dönüşsüz valf gibi isimleri de vardır. Hidrolik pompayı korumak amacıyla filtre hatlarında veya pompa çıkışında sıkça kullanılır. çekvalf bir çeşit akış kontrol valfidir.

Resim

3.Yön kontrol valfleri ; Hidrolik devrelerde akışkanın ne zaman hangi yönü izlemesi gerektiğini belirleyen, akışkanın yönünü tayin eden valf çeşididir. Gerektiğinde akışkanın yolunu açıp kapatır. Bir nevi sistemde trafik polisi görevi görür.

Resim

4.Basınç kontrol valfler ; İsminden de anlaşılacağı üzere, hidrolik sistemi istenen basınçta tutmak için kullanılan valf çeşitleridir. Kullanım yerlerine göre 4 çeşidi vardır ; Emniyet valfleri, Basınç sıralama valfleri, Boşaltma valfleri ve Basınç düşürme valfleridir.


Başa Dön Başa Dön
 
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  

Site haritası

guzel ilahiler | driver | parti organizasyon, parti makanlari | medyum, fal bak