Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

03 Ara 2009 13:41

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Kas 2008 15:55
Başlıklar: 18027
Mesajlar: 18974
Çevrimdışı

Resim

Sayısız müzesi, bozulmadan korunabilmiş mimarisi, ihtişamlı kiliseleri, fıskiyeleri ve meydanları ile Nürnberg, Alman Kültürü'nün beşiği sayılır. Romalılar bu şehri zamanında boş yere Roma İmparatorluğu'nun 'Hazine Sandığı' olarak anmıyorlardı.

Roma İmparatorluğu zamanında imparatorluğun 'Hazine Sandığı' ünvanını alan Nürnberg, geçmişten bugüne ticari ve kültürel anlamda değerini yitirmeyen ender şehirlerden biri. El sanatları ve özellikle oyuncak imalatı ile tüm dünyaya adını duyuran şehir, günümüzde de kimya sanayinden gıda sanayine kadar sektörün önde gelen firmalarına ev sahipliği yapıyor
Tarihi yapılar cenneti


Resim

Şehrin cadde ve sokaklarını gezmeye başladığınızda gözünüze ilk çarpan, aslına sadık kalınarak restore edilmiş yapılar. Geniş cepheli, bol pencereli binalar ve duvarlarında bulunan ahşap süsler sizi adeta geçmişe taşıyor. Nürnberg'in merkezine vardığınızda III. Konrad zamanında inşa edilen 'Kayzer Kalesi' tüm ihtişamı ile karşınıza çıkıyor. Bir zamanlar asillere ev sahipliği yapmış olan bu binanın, mimari özellikleri nedeniyle dünyada bir benzeri bulunmuyor. Kule ile ana gövde arasına yapılan ek bina ve sayısız pencereden oluşan bir çatıya sahip kalede bugün çeşitli fast food ve gıda dükkanlarına rastlayabilirsiniz.
Görkemli kiliseler
Resim

Nürnberg'te tarihi kiliselerin yanı sıra, şehirde yakın geçmişte inşa edilen sayısız modern kilise de bulunuyor. En önemli kiliselerden biri, halk tarafından çok sevilen St. Lorenz (Aziz Lorenz) adına inşa edilen ve yapımı 200 yıl süren St. Lorenz kilisesi. Gotik sanatını yansıtan kiliseden pazar yerine doğru giderken, karşınıza 'Museumsbrücke' (müze kemeri) çıkıyor. Sürekli sel altında kalıp yıkılan kemer, 1700 yılında tamamen taştan ve çift kemerli olarak yeniden yapılmış. Hemen yakınında bulunan 'Sebaldus Kirche' (Sebaldus kilisesi) ise, 120 yıllık titiz bir çalışma sonucunda bugünkü büyüleyici haline kavuşmuş.

Kilisenin en önemli özelliği; bronzdan bir mezar olan 'Sebaltsgrab'ı (Sebald Kabri) içinde barındırması. Yeniden şehir merkezine geldiğinizde karşınıza 18'inci yüzyılın sonlarında daha yenilikçi çizgilerle restore edilmiş St. Elisabethkirche (Azize Elizabet kilisesi) çıkıyor. Buradan doğuya yöneldiğinizde ise, 'Katholische Frauenkirche' (katolik kadınlar kilisesi) ile karşılaşıyorsunuz. Frankonya bölgesinin ilk salon kilisesi olan binanın (tavanı yüksek ve geniş bir salona sahip) batı cephesinde bulunan 'Kunstuhr' (Sanat Saati), her gün saat 12.00'de, yedi derebeyine benzetilmiş figürleri ile hareketlenip mekanik bir geçit töreni sergiliyor.
Resim
Şehri gezmekten yorulduysanız ve mola vermek istiyorsanız, 284 metre yüksekliğindeki Nürnberg Gözetleme Kulesi'nde yemek yiyebilirsiniz. Kulede bulunan döner restaurantta bir yandan yemek yerken diğer yandan şehri seyredebilirsiniz. Yemeğin ardından tatlı niyetine Almanya'nın, ama özellikle Bavyera eyaletinin spesiyalitesi sayılan Lebkuchen'i (ballı ve bol baharatlı bisküvi) deneyebilirsiniz. Geleneksel Lebkuchen yapımında kullanılan bal çok masraflı olduğu için, Kaiser IV. Karl zamanında bölgedeki bal üretimi Nürnberg'e taşınarak aşçıların işi kolaylaştırılmış. Günümüzde artık bu tatlıyı şehrin tüm marketlerinde bulmanız mümkün.
Müzelerin rekabeti
Resim


Nürnberg'in mimarisi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra müzeleri de güzellikleri ve sayıca çok olmalarıyla sizi şaşırtacak. Çünkü şehirde tam 18 müze bulunuyor.

Bunlardan en önemlileri; çağımızın sanat ve tasarım eserlerinin sergilendiği 'Neues Museum' (Yeni Müze) ve şehrin son 950 yıllık genel tarihinden kesitler sunan 'Fembohaus' şehir müzesi.

Bir diğer önemli müze ise 1966'dan beri dünyaya Nürnberg'ten ihraç edilen oyuncakların sergilendiği 'Spielzeug - Museum' (Oyuncak Müzesi). 6000 metrekare alana kurulu ve sergileriyle ünlü 'Museum Industriekultur' (Sanayi Kültürü Müzesi) ve Alman demiryolu tarihini sergileyen 'Museum für Kommunikation' (Nürnberg İletişim Müzesi), daha çok bugünü ve yakın geçmişi gözler önüne seriyor.
Sanatçısı bol şehir
Resim

Dünyaca ünlü birçok sanat ve zanaatçıya ev sahipliği yapmış olan Nürnberg, ressam Albrecht Dürer'in (1471 - 1528) de doğduğu ve yıllarca yaşadığı şehir. Dürer'in müze haline getirilen evini gezerken, sanat hayatının en verimli 11 yılını tüm odalarda ve katlarda görmek mümkün.

Ünlü ressamın dışında cep saatini icat eden mucit Peter Henlein (1480 - 1542) ve daha pek çok yetenekli heykeltraş, müzisyen, şair ve yazar Nürnberg'te yaşadıkları dönem boyunca iz bıraktılar. Bu izlerden birkaçı Hans - Sachs Meydanı'nda yer alan Hans - Sachs abidesi ve 16'ıncı yüzyılda dökme bronz ile rönesans akımını buluşturan Benedikt Wurzelbauer'in fıskiyesi. Bir diğer şaheser ise meydandaki pazar yerine vardığınızda karşınıza çıkan ve gotik havayı yansıtan 'Schöner Brunnen' (Güzel Fıskiye). Fıskiyenin kulesi ve tüm dünyanın düzenini simgeleyen 40 değişik figürü titizlikle restore edilmiş. Fıskiyeyi çepeçevre saran korkuluk ve üzerindeki 'Altın Halka' da tekrar yapılmış. Bu korkuluğa gevşek bir şekilde yerleştirilmiş halkayı çeviren herkesin, bir gün tekrar Nürnberg'e geri geleceği inancı yaygın.
Nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları'nın salı, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 13.00'te İstanbul - Nürnberg seferleri bulunuyor. Dönüş aynı günlerde saat 16.15'te gerçekleşiyor


Başa Dön Başa Dön
 
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  

Site haritası

guzel ilahiler | driver | parti organizasyon, parti makanlari | medyum, fal bak