Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

13 Eyl 2010 12:57

Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Kas 2008 15:55
Başlıklar: 18027
Mesajlar: 18974
Çevrimdışı

Roma’nın en önemli yapıtlarının başında hiç kuşkusuz meydanları geliyor. Dar ya da geniş her sokağın sonunda önümüze açılan birbirinden güzel meydanları, şehrin kalbine açılan birer kapı gibi kullanabilirsiniz.

1 PİAZZA Dİ SPAGNA
Resim
Şehrin en gözde mekânlarından birisi olan Piazza di Spagna, ismini İspanyol Büyükelçiliği’ni barındırmak üzere 17. yüzyılda burada inşa edilen Palazzo Spagna’dan almış. Şehrin prestijli alışveriş caddelerine ev sahipliği yapan meydanın en meşhur bölümü ise İspanyol Merdivenleri. 1700’lü yıllarda tepedeki Trinita dei Monti Kilisesi ile meydanı birleştirmek amacıyla inşa edilen merdivenler, romantik çiftlerin akınına uğruyor. Civardaki tarihi kafelerde ise her an ünlü bir aktörle karşılaşmak mümkün.

2 PİAZZA Dİ TREVİ
Resim
Gregory Peck ile Audrey Hepburn’un ‘Roma Tatili’ filmindeki unutulmaz aşkına fon oluşturan Fontana di Trevi ya da nam-ı diğer Aşk Çeşmesi tüm zarafetiyle karşınızda. 1762 yılında tasarlanan çeşme, Roma’daki benzerlerinin en büyüğü. Dünyanın en çok fotoğraflanan çeşmelerinden birinin bulunduğu meydanı meşhur Roma dondurması eşliğinde izlemek çok keyifli. Dar sokak aralarında ise hediyelik eşya dükkânları, pizza ve makarna büfeleri bulabilirsiniz.

3 PİAZZA NAVONA
Resim
İki bin yıllık bir yerleşim bölgesi olan Navona Meydanı, sokak ressamlarıyla tanınıyor. Gece - gündüz hareketliliğin hiç eksilmediği meydan, Rönesans’tan bu yana sanatçı ve sanatçı ruhların uğrak yeri. 17. yüzyılda yaşamış ünlü Romalı heykeltıraş Bernini’nin başyapıtı Fontana dei Fiumi de bu meydanda bulunuyor. Bu muhteşem çeşme, dünyanın dört büyük ırmağını (Nil, Rio de la Plata, Ganj, Tuna) temsil ediyor.

4 PİAZZA ST. PİETRO
Resim
Hristiyan âleminin en kutsal mekânlarından birindeyiz. Burası, Şubat 1929’dan bu yana bağımsız bir devlet olarak Papa tarafından idare edilen Vatikan’ın filmlere konu olan kutsal meydanı. Yüzlerce dev sütunun çevrelediği meydanın yakın çevresinde Vatikan Müzesi, Aziz Peter Bazilikası ve Papa’nın özel konutu bulunuyor. Meydandaki en görkemli yapıtlardan biri olan bazilikanın kubbesi, Michelangelo tarafından tasarlanmış.

5 CAMPO DEİ FİORİ
Resim
Meydanın Türkçe anlamı ‘çiçek tarlası’. Herhalde bu meydana yakışabilecek en güzel isimlerden biri. Dünyaca ünlü ressam Caravaggio’nun bir spor müsabakası sonrası yenildiği rakibini bu meydanda öldürdüğü rivayetler arasında. Meydanın ortasındaki heykel ise Giordano Bruno’yu temsil ediyor. İtalya’da bir kahraman gibi görülen Bruno, bir zamanlar dünyanın güneş çevresinde döndüğünü öne sürdüğü için acımasızca yakılmış.

6 PİAZZA DEİ CİNQUECENTO
Resim
Roma’ya kara yolu ya da demir yoluyla gelenleri karşılayan meydan burası. Termini İstasyonu’nda trenden indiğinizde kendinizi direkt bu meydanda buluyorsunuz. Ayrıca Roma’da işleyen neredeyse tüm otobüslerin ana kalkış noktası bu meydanda bulunuyor. Meydan çevresinde daha çok öğrencilerin ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği hostel ve pansiyonlar hizmet veriyor.


Başa Dön Başa Dön
 
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  

Site haritası

guzel ilahiler | driver | parti organizasyon, parti makanlari | medyum, fal bak